Telefon Komórkowy jako kamera internetowa

  • by

Telefon jako kamera, OBS Studio jako tło do Skype.

W tym wpisie pokarzę , jak wykorzystać telefon komórkowy jako kamera internetowa. Wykorzystamy dostępne za darmo programy z Internetu. Pobierzemy program DroidCamApp, OBS Studio oraz Skype.

Skype darmowy program fx1.pl
Program Skype
Program darmowy do połaczenia telefonu z komputerem PC
Program DroidCamApp
Program do montażu filmów z monitora
Program OBS-STUDIO
Program DROIDCAMAPP

DroidCam zamienia Twoje urządzenie mobilne w kamerę internetową do Twojego komputera.
Używaj go z programami do czatu, takimi jak Skype, Zoom, Teams lub z programami do transmisji na żywo, takimi jak OBS.

Główne cechy:
– Czat za pomocą „DroidCam Webcam” na komputerze, w tym dźwięku i obrazu.
– Podłącz przez WiFi lub kabel USB.
– Nieograniczone bezpłatne korzystanie ze standardowej rozdzielczości.
– Kontynuuj korzystanie z telefonu, gdy DroidCam jest w tle (Android).
– Używaj DroidCam jako kamery IP przez przeglądarkę internetową, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania (Android).
– Prosty, bezpieczny, wydajny i zaufany przez miliony ludzi na całym świecie.

 

Funkcje DroidCamX Pro:
– Uzyskaj wideo 720p w trybie HD.
– Sterowanie aparatem: włączanie światła, włączanie ciągłego automatycznego ustawiania ostrości, przybliżanie / oddalanie.
– Obracanie, obracanie / lustro wideo, aby lepiej dopasować konfigurację.
– Dostosuj jasność, kontrast, dodaj opóźnienie wideo i regulację głośności (Windows).
– Bez reklam.

ZAINSTALUJ program NA KOMPUTERZE

ZAINSTALUJ apke NA TELEFONIE SMARTFON

Dla podłączenia telefonu do wejścia USB komputera. System telefonu musi być w trybie DEBUGOWANIA USB. jest to tryb dla programistów. Trzeba wejść w ustawienia telefonu. Znaleźć ustawienia dla programisty. W zależności od telefonu różnie to była. Jeśli szukasz ustawień programisty  dla HUAWEI. Wybieramy ‘Ustawienia‘ , przechodzimy do końca listy i wybieramy ‘System‘ Przechodzimy do ‘Informacje o urządzeniu‘ Szukamy ‘numer kompilacji‘ i stukamy w to miejsce 7 razy. Powinna się wyświetlić informacja “Jesteś programistą“.

Podłączamy telefon smartfon do komputera. Wybieramy na telefonie ‘Transferuj Pliki” Na komputerze możemy sprawdzić w zakładce komputera, czy telefon jest widoczny dla niego. Miejsce główne gdzie widzimy wszystkie dyski, pliki i urządzenia (PC). Wracamy do telefonu i w ocji dla programisty, włączamy ‘Tryb debugowania USB

Włączamy program DroidCam na smartfonie. Opcja dla USB będzie widoczna na początku . Najważniejsza informacja to ‘DroidCam Port : 4747 LUB 4343’  Ten numer jest do sparowania łącza z programem tym samym na komputerze. 

Na komputerze włączamy program DroidCamApp. I wybieramy ‘Start’.

Strzałeczkami po prawej, odświeżamy połączenie “ramka czerwona”. W ramce “zielonej” wpisujemy podany  nr portu usb z telefonu ” np: 4747 “. Zrywa połączenie ,kiedy kabel wysuwa się z telefonu.

Jeśli wszystko jest dobrze, to powinniśmy zobaczyć obraz w okienku programu.

Program OBS STUDIO

Darmowe oprogramowanie typu open source do nagrywania wideo i transmisji na żywo.
Pobierz i rozpocznij przesyłanie strumieniowe szybko i łatwo w systemie Windows, Mac lub Linux.

Jak wiemy na początek potrzebujemy zainstalować program na komputerze. W tym celu pobieramy ze strony https://obsproject.com/

Trzeba pamiętać jaką wersję potrzebujemy 32 bity ,czy 64 bity. To zależy od zainstalowanego Windowsa.

W lewym dolnym rogu mamy ‘SCENY’ Za pomocą znacznika ‘PLUS’ dodajemy nową scenę.

Otwiera nam się nowe pole i nadajemy jej nazwę ,która nam pasuje. Prosta określająca scenę. Następnie musimy mieć zaznaczoną scenę, aby dodać źródła obrazu.

Do sceny dodajemy smartfon, telefon. Dlatego najpierw trzeba dodać kamerę ,którą będziemy używać. Do powstałem sceny z kamerą w zakładce źródła obrazu dodajemy znacznikiem ‘PLUS‘ , ‘URZĄDZENIE DO PRZECHWYTYWANIA WIDEO’. Następnie prawym przyciskiem myszy “PPM” klikamy na ‘Urządzenie do przechwytywania wideo’ w sekcji “Źródła obrazu” i wybieramy “Właściwości” 

Poniżej, powinno działać jak na zdjęciu. Pamiętajcie, jak nie będzie działać , to trzeba sprawdzić połączeni telefonu, czy dobre porty są wpisane w DroidaCam oraz czy na telefonie jest włączone Debugowanie.

Ostatnim elementem jest synchronizacja OBS Studio z Skype. Do twego jest potrzebna wtyczka do OBS STudio.  Która musimy pobrac ze strony forum OBS https://obsproject.com/forum/resources/obs-virtualcam.539/

Pobieramy i instalujemy na komputerze. Wersja instalacyjna. Po instalacji uruchamiamy OBS Studio i wchodzimy u góry w zakładkę narzędzia [skrót klawiszowy T]. Powinien być widoczny ‘VirtualCam’ wybieramy ą pozycję.

Po włączeniu dodatku do OBS Studio. Trzeba wybrać ‘TARGET CAMERA’  i zapamiętac, ponieważ nazwa będzie potrzebna przy konfiguracji SKYPE. Wybieramy przycisk ‘START’. Teraz przechodzimy do SKYPE.

Kiedy otworzymy SKYPE, trzeba wybrać ‘Ustawienia’ trzy kropeczki. Przejdziemy do listy ustawień programu. Wybieramy zakładkę z dźwiękiem i obrazem. W sekcji pierwszej KAMERY , po prawej stronie u góry, trzeba ustawić źródło przesyła obrazu. Po kliknięciu nazwy LPM , otwiera nam się lista dostępnych źródeł obrazu. Wybieramy nazwę ,którą ustawiliśmy w OBS Studio w VirtualCam w sekcji ‘Target Camera’ i była to nazwa w tym przypadku OBS-Camera.

Program SKYPE

Na początek zainstalujmy SKYPE na komputerze PC. W tym celu trzeba program pobrać z Internetu. 

Kiedy wybierzemy wersję na Windows. Komputer zapyta, gdzie zapisać plik instalacyjny “Skype-8.66.0.74.exe” ,jeśli mamy ustawioną taką opcję. Opcja ustawia się w ‘Ustawieniach‘ przeglądarki. Jeśli masz Chrom to u góry po prawej stronie masz takie 3 kropeczki pionowe ‘Dostosowanie i kontrolowanie Google Chrom’. Klikasz lewym przyciskiem myszy [LPM] i wybierasz USTAWIENIA. W ustawieniach przechodzisz na sam dół i wybierasz napis ZAAWANSOWANE. Przechodząc do dołu wybieramy pobrane pliki i zaznaczamy ‘pytaj przed pobraniem’

Kiedy już zainstalujemy Skype. Trzeba będzie skonfigurować program pod względem kamery i mikrofonu. Wybieramy trzy kropeczki poziome jak na zdjęciu. Klikamy [LPM] i wybieramy ‘Ustawienia

Z listy po lewej stronie zakładki wybieramy ‘Dźwięk i obraz’

Zakładka w programie Skype , dźwięk i obraz pokazuje działanie kamery i mikrofonu oraz głośników. Kiedy wszystko działa widzimy obraz z kamery, kropeczki mikrofonu oraz głośniki. Głośniki możemy pogłośnić lub przyciszyć. Poniżej strzałeczka ‘Play’ -Test dźwięku, sprawdzamy tym przyciskiem, czy głośniki działają. 

Często bywa tak, że w  SKYPiE , nie słychać mikrofonu i głośników. Trzeba sprawdzić w ustawieniach Windowsach, czy komputer widzi mikrofon i głośniki. Może też ,tak być, że wyłączony jest dla SKYPE, w Windowsach mikrofon. Trzeba wejść w Windowsach w ‘Ustawienia’ wybrać ‘System i wybrać ‘Dźwięki’. Później mamy ‘Ustawienia prywatności mikrofonu’. I tam trzeba ustawić , dostęp do mikrofony; na włączony. I wybrać aplikacje, które mają mieć włączony dostęp do mikrofonu.

Jeśli są jakieś pytania , to proszę pisać na adres admin@fx1.pl