Photoshop pattern tworzenie kratki

 • by

Kartka w kratkę a4

Lubię pisać w zeszycie z kratkami. A najlepiej format A4. Zapisuje różne informacje i szkicuję moje pomysły z architektury i projekty 2d lub 3d. I nagle patrzę koniec, nie ma gdzie notować. Wpadłem na pomysł, że sobie przygotuje projekty strony, która w każdej chwili mogę sobie wydrukować. Do tego użyłem Adobe Creative Cloud. Fajna sprawa zawsze jest dostępne.

🡠 Tutaj jest link do jpg z kartką A4. Duża rozdzielczość 2480 x 3508.

 1. Najpierw ustawiłem miejsce pracy 500 x 500 px.
 2. Następnie ,aby utworzyć interesującą mnie kratkę, ustawiłem podglądową kratkę w programie. Ona się nie drukuje. 
 3. W tym celu na górnym pasku programu photoshop odnajduję linię ‘View‘ i wybieram ‘Show‘. Tutaj włączamy siatkę lub wyłączamy.
 4. Przesywam się w lewo na górnej linii programu i wciskam ‘Edit‘ następnie ‘Preferences
 5. W nowym oknie odnajduje linie dla parametrów ‘Grid‘.
 6. Parametry ,które możemy ustawić to : color (kolor linii) , gridline every ( kolor pomocniczych linii) , subdivisions ( oznacza ilość kratek w dużej kratce). Proponuje pobawić się parametrami dla własnej wiedzy.
 7. Wracam do mojej kartki. Wybieram z lewej kolumny narzędzie ‘Pen Tools‘ lub skrótem (P).
 8. Kiedy mam narzędzie u góry mozemy ustalić dodatkowe parametry narzędzia ‘Pen Tools’ |Fill – może być wyłączony. |Stroke ustawiam na 2 px.
 9. Zaczynam rysować linie od góry co 2 kratki. Nadając nową warstwę ‘Layout‘ .
 10. Kiedy już wyrysowałem  kratki takie jakie chciałem. Przechodzę do linii na górze i wybieram przycisk  ‘Edit‘ następnie przycisk ‘Define Pattern‘. Nadaję nazwę i zatwierdzam. 
 11. Wybieram po prawej stronie na dole małą ikonę , koło biało-czarne ( Create new fill or adjustment layer) bnazwa wyświetla się po chwili trzymania kursora na ikonie.
 12. Wybieram zakładkę ‘Pattern’  otwiera się okno z przykładami patternów. Naciskamy okienko kwadratowe i tam możemy znaleść nasz pattern. Z boku po prawej stronie ,możemy ustawić skalę ,wielkość naszego pattern-u. Dobrze mieć duży ,wtedy mamy wiele możliwości zastosowania patternu.